اخبار پلیس+10

ثبت نام کارت هوشمند ملی و شناسنامه,تعویض و صدور گذرنامه,گواهینامه رانندگی,کارت پایان خدمت سربازی,کارت معافیت از سربازی,پیگیری مرسولات پلیس+10
آخرین نظرات
  • ۲ ارديبهشت ۹۷، ۰۰:۲۶ - arash
    mer30

ملاک محاسبه سن برای ثبت نام در انتخابات مجلس

يكشنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۴، ۱۱:۲۳ ق.ظ

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز مواد دیگر اصلاح قانون انتخابات را در دستور کار داشتند و با تصویب تعدادی دیگر از مواد این اصلاحیه، بررسی و اصلاح قانون انتخابات را به پایان رساندند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، نمایندگان در نشست علنی امروز - یکشنبه 10 آبان ماه - مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی شور دوم طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد محمدصالح جوکار با 119 رأی موافق، 20 رأی مخالف و 12 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر موافقت کردند که براساس آن ملاک محاسبه سن اشخاص برای ثبت نام در انتخابات را براساس تاریخ تولد اولیه ثبت‌شده در شناسنامه رسمی آنان تعیین کردند.

براساس تغییرات صورت گرفته متن زیر به عنوان تبصره 4 ذیل ماده 28 الحاق شد:

ملاک محاسبه سن اشخاص برای ثبت نام در انتخابات براساس تاریخ تولد اولیه ثبت شده در شناسنامه رسمی است و تغییرات بعدی توسط دستگاه های ذیربط به استثنای محاکم قضایی ملاک عمل نیست.

همچنین نمایندگان یک ماده الحاقی دیگر در ذیل ماده 52 قانون انتخابات را به تصویب رساندند.

بر این اساس، در ماده 52 قانون عبارت «بیست روز» جایگزین عبارت «هفت روز» می‌شود و متن زیر به عنوان تبصره 1 به آن الحاق و ترتیب تبصره‌ها اصلاح می‌شود:

تبصره 1- هیئت نظارت استان موظف است راسا یا از طریق نمایندگان خود توضیحات و اطهارات داوطلبانی که صلاحیتشان رد شده یا رد می‌شود و یا احراز نگردیده است را تا پایان مهلت مقرر در این ماده استماع نماید.

خرید و فروش مستقیم و غیرمستقیم رأی جرم محسوب می‌شود

همچنین نمایندگان مجلس، با الحاق یک بند به ماده 66 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با 120 رأی موافق، 33 رأی مخالف و 12 رأی ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس این مصوبه مجلس خرید و فروش رأی از قبیل اقدام مستقیم و غیرمستقیم توزیع اقلام و لوازم که برای پذیرنده جنبه انتفاعی داشته باشد و همچنین کمک‌های نقدی و غیرنقدی به اشخاص، اماکن عمومی، مذهبی، هیئت‌ها و امور خیریه بعد از ثبت نام در انتخابات جرم محسوب شد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی